Fehérjeporokból ma már annyi van, mint égen a csillag. No nem csak a különféle márkákra gondolunk: összetételben is számos termék közül választhatunk.
Attól függően hogy milyen forrásból származnak, két nagy csoportra oszthatjuk őket: állati vagy növényi fehérjékre. De léteznek vegyesek is.
Lássuk a palettát, kezdjük az állati eredetűekkel!
1. Tejsavó-koncentrátum
Talán a legnépszerűbb mert finom és megfizethető. Viszonylag gyorsan felszívódik így a legideálisabb reggel és edzés után fogyasztani, de arra is kiváló hogy egy-egy étkezést dúsítunk vele, ami a fehérje makrókat illeti. Vigyázat: könnyen puffadást okozhat!
2. Tejsavó-izolátum
Hatékonyabban és gyorsabban hasznosul, szénhidrátszegény. Reggel, edzés előtt és utána is fogyasztható. Árban picit magasabb fekvésű.
3. Hidrolizátum
Ez majdnem tiszta fehérje, a legmagasabb minőségű. Mivel számos szűrésen átesik, a laktóz és a zsírtartalma radikálisan lecsökken, így nem puffaszt és energiaszegény. Ám ezt az árfekvésében is jócskán megérezhetjük.
4. Kazein
Lassú felszívódású, 5-7 órán át is fehérjepótlással láthat el bennünket. Éppen emiatt érdemes lefekvés előtt fogyasztani vagy akkor, ha sok idő telik el két étkezés között.
5. Marhaizolátum
Mint a nevéből is adódik, a marhahúsból kivont izolátum. Gyengén és lassan szívódik fel, de jobban mint a növényi fehérjék. Tejérzékenyeknek jó alternatíva lehet.
6. Tojás-albumin
Ezt ma már főként a laktózérzékenyen fogyasztják. Jó minőségű, de lassabb felszívódású.
Most hogy az állati fehérjéket kivégeztük, tegyünk kitérőt a napjainkban egyre szélesebb palettán elérhető növényi társaikra.
7. Növényi fehérjék
Kiknek ajánlott? Azoknak, akiknek egészségügyi (valamilyen allergia vagy érzékenység) vagy elvi okokból (vegetáriánus vagy vegán életmód) nem jelentenek opciót az állai eredetűek.
Létezik már rizsből, szójából, kenderből és csicseriborsóból- és borsóból is! Érdemes tudni, hogy ezek kevésbé hasonlítanak az emberi szervezet fehérjéire, így felszívódásuk és hasznosulásuk gyengébb az állati társainál.