A vírus november óta kis híján a négy fal közé zárt bennünket. A passzív életmód negatív hatásai nyomot hagynak a hangulatunkon, az önértékelésünkön és a fittségünkön is. Sokan fognak most bele az edzésbe azért, hogy jobban érezzék magukat a bőrükben. De hogyan érdemes elkezdeni? A témáról Freimann Sándort kérdeztük.
- Több mint egy éve tart már a koronavírus-járvány, ami fenekestül felforgatta az egész életünket. Sokan vagyunk most olyan mélyponton, mint eddig soha. Hogyan segíthet az edzés abban, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben?
- Elsősorban úgy, hogy javít a kondin, fittebbé tesz. Nagyon fontos ez most, mert a bezárások idején jóval korlátozottabbak voltak a lehetőségek a sportolásra. A rendszeres testmozgás pedig a minőségi élet alapfeltétele! Én magam azt vallom, hogy az otthon ücsörgésnél bármi jobb. Jobb az is ha az ember biciklizik egy jót, vagy sétál egy kiadósat. Most pedig, hogy az edzőtermek a védettek számára is megnyithattak, ez is lehet egy választás. A súlyzós edzés egészségesebbé tesz és formálja a testet, ami jó hatással van az önbizalomra. Kitartóbb leszel, kibékülsz magaddal, az egyes célok elérése pedig komoly sikerélmény!
- Sokan azért nem merik ezt az utat választani, mert félnek attól, hogy kezdőként kinevetik őket az edzőteremben. Azt gondolják, hogy ezekre a helyekre csupa izomkolosszus jár, akik nem nézik jó szemmel az újoncokat. Mi igaz ebből?
- Semmi. Régen, úgy 25 évvel ezelőtt valóban egy szűk réteg járt konditerembe, főleg versenyzési céllal. Ez mostanra teljesen megváltozott, hétköznapi emberek, hobbisportolók teszik ki a vendégkör nagy részét. Ők pedig azért járnak, hogy jobban érezzék magukat, kikapcsolódjanak és társasági életet éljenek. A rohanó világban az edzőterem kiszakít a mókuskerékből és a nyugalom szigete lehet, ahol jut időnk magunkra. Ilyenkor nem mással, hanem kizárólag magunkkal foglalkozunk. És nem utolsó sorban: mindenki elkezdte valahol, senki sem tökéletes!
- Megvan a kellő elszántság, az akarat, eldöntöttük: irány a konditerem! De hogyan válasszuk ki a megfelelőt?
- A legfontosabb, hogy jól érezzük magunkat benne! Elsősorban úgyis szimpátia és hallomás alapján döntünk, de érdemes elmenni és megnézni is. Az ember érzi a varázsát ha megtalálta a megfelelőt, mert megfogja a terem hangulata. Mindenki mást kedvel. Van aki a családias konditeremben érzi jól magát, van aki egy modern, hatalmas helyen. Persze fontosak a praktikus dolgot is, a felszereltség és a plusz szolgáltatások. Vannak edzőtermek ahol szeparált részlegek - például női, old-school vagy hardcore- segítenek, hogy megtaláljuk az igazán nekünk való közeget. Van azért egy biztos tippem is: ahová sokan járnak, rossz nem lehet!
- Mint mondtad: mindenki elkezdi valahol. Mit tanácsolsz, hogyan álljunk neki a konditermi edzésnek?
- A legelső tanácsom, hogy legalább az első alkalmakra érdemes személyi edzőt fogadni Legalább annyi időre ami ahhoz kell hogy biztosan, szabályosan rögzüljenek az alapok, és csökkenjen a sérülésveszély. Vannak ahol teremedzők is a rendelkezésünkre állnak, sőt, a rutinos vendégektől is bátran kérhetünk segítséget. Sokszor kérni sem kell őket, mert segítenek maguktól! Ugyanakkor tudom, hogy sokan nem engedhetik meg maguknak egy személyi edző felfogadását.
- Ha ebben a cipőben járunk, mi lehet a köztes megoldás? Egyedül is boldogulhatunk?
- Természetesen. Az interneten számtalan kezdő edzésterv található, a gyakorlatok szabályos végrehajtásáról pedig oktatóvideók. Ha nekiállunk edzeni a legfontosabb, hogy betartsuk a fokozatosság elvét. Az első edzéseken nem kell elfáradni! Ismerkedni kell a teremmel, a gépekkel, jól kell éreznünk magunkat és kellemes, friss közérzettel kilépni az ajtón - hogy máskor is szívesen menjünk! Kezdjünk óvatos kardióval: egy elliptikus tréneren, háttámlás biciklin, vagy sétával a futópadon. Az edzést aztán érdemes gépeken kezdeni, mert vezetik a mozdulat menetét, jóval kisebb így a sérülésveszély. Úgy 3 hét kell ahhoz hogy ráérezzünk, addig érdemes teljes testes edzéseket végezni heti 3-4 alkalommal. Ha letelt a 3 hét, jöhetnek a szabad súlyok és az osztott edzésterv.
És ne felejtsd el: segítséget kérni nem szégyen!
NÉVJEGY
Freimann Sándor szakterülete az erőemelés. Számos országos, európa-és világbajnok erőemelőt nevelt ki edzői pályafutása során, tinédzserektől egészen a nyugdíjas sportolókig. Személyi edzőként kezdőkkel és újrakezdőkkel is jó szívvel foglalkozik, de a versenyfelkészítés sem áll távol tőle. A győri Audi ETO és a mosonmagyaróvári MKC NB I-es női kézilabdacsapatok, és Európa-bajnok magyar úszónk, Jakabos Zsuzsa is erőnléti edzőként jegyzi. Az Életmód Club program megálmodójaként személyes küldetése, hogy a hétköznapi emberekkel is megszerettesse az edzőtermek világát és az egészséges életmódot. Nevéhez három edzőterem köthető: az 1994 óta családi vállalkozásként működő mosonmagyaróvári Botond Fitness, a mosonmagyaróvári Cutler Gym, valamint a győri Cutler Fitness.