Most kezdtél edzeni, netán most nyúlnál először táplálékkiegészítőkhöz, de elveszel a hatalmas kínálatban? Összegyűjtöttük azt a néhány alapdarabot, amire érdemes beruháznod!
Mindenek előtt: mik azok a táplálékkiegészítők?
A táplálékkiegészítők olyan élelmiszerek, melyekkel kényelmesen pótolhatjuk az elmulasztott, vagy rosszabb minőségű, feldolgozott élelmiszerekből hiányzó vitaminok, fehérjék és más hasznos anyagok bevitelét.
Rengeteg terméket sorolhatunk ide: a fehérjéket, a tömegnövelőket, zsírégetőket, energizálókat, kreatinokat, aminosavakat, vitaminokat, az ízület karbantartókat és a tesztoszteronszint-fokozókat is.
A paletta tehát meglehetősen széles, nem csodáljuk, ha megzavar a hatalmas kínálat. Jöjjenek tehát azok az alapok, amikre érdemes beruháznod!
1. Multivitamin
Vannak tápanyagok, melyek sokak számára alulértékeltek, pedig nélkülük az egész rendszer felborul - igen, ezek a vitaminok. A vitaminok létfontosságúak szervezetünk működése szempontjából. Sajnos napi tápanyagaink elég silány mennyiségeket tartalmaznak belőlük, köszönhetően a tömegtermelésnek és a hosszú ideig tartó tárolásnak, mielőtt a polcokra kerülnek. Az esetek túlnyomó többségében szükséges egyéb forrásból is fedezni a napi vitaminbevitelünket.
Ajánlott termékek: Scitec Mega Daily One Plus, vagy Scitec Multi Pro Plus
Téli kiegészítésnek C és D vitamint szedhetünk pluszba a multivitamin mellé.
2. Fehérjepor
A fehérjének legnagyobb szerepe szöveteink növekedésében, felépítésében és újjáépítésében van, de szükséges a megfelelő vérkeringéshez és a testünk zavartalan működéséhez is. Fehérjére mozgás nélkül is szükségünk van, azonban minél többet sportolunk, annál több kell belőle. A fehérjét a szénhidrátokkal és a zsírokkal ellentétben a testünk nem képes raktározni, ezért fontos megfelelő mennyiségben bevinni belőle.
Ha ez nem történik meg, a testünk az izmainkból fogja elvonni, ami pedig a vázizomzat leépülésével jár. Az edzések alkalmával megnövekedett fehérjebontást ezért kompenzálnunk kell. A fehérjepor a sportolók alap táplálék-kiegészítői közé tartozik, hiszen úgy táplálja a testet, hogy közben felesleges tápanyagokat nem tartalmaz. Az izomépítés nélküle nagyon nehéz és lassú folyamat.
Turmix formájában könnyen emészthető, gyorsan beépül és az izomépítéshez tökéletes az aminosav összetétele. Itt is többféléből választhatunk, a legnépszerűbb a tejsavó, de bármilyen speciális táplálkozási igény esetén találhatunk már megfelelőt.
Ajánlott termék: Scitec Whey Protein Professional
3. Zsírégetők
A téma jóval bővebb annál, mint amit mi itt közzéteszünk. Mielőtt azonban a termékekre térnénk fontos kiemelnünk: ezek a készítmények éppúgy kiegészítők, a megfelelő táplálkozés és edzés nélkül semmit sem érnek.
A két legnépszerűbb csoportot mutatjuk most.
3.1 Termogenikus zsírégetők
Ebbe a csoportba olyan növényi kivonatok tartoznak, melyek serkentő hatóanyagokat tartalmaznak.
Ezek az anyagok segítenek a szervezet anyagcseréjét akár edzés nélkül is meggyorsítani. Ennek viszont ára van: nemkívánatos mellékhatásaik a megnövekedett vérnyomás és pulzusszám, alvászavarok, kézremegés, idegesség, ingerlékenység stb. Ezek a mellékhatások fokozottan jelentkeznek edzetlen egyéneknél. Ezeket a szereket csak teljesen egészséges egyének szedhetik, akiknek a szíve és vérnyomása abszolút rendben van.
Sokan nagyon rosszul, edzés előtt veszik be ezeket a kiegészítőket, mert "pörgetnek", mert kedvet csinálnak az edzéshez, mert kitolják a fáradási küszöböt. Ez óriási hiba. A termogenikus zsírégetők lényege éppen az, hogy edzésen kívül is mintegy "helyben futtatják" a szervezetet, megnövelve ezáltal az alapanyagcserét egész nap. Edzés alatt a pulzus és a vérnyomás különben is magas, a testhőmérsékletről nem is beszélve. Nemcsak teljesen felesleges erre még termogenikus zsírégetőkkel is tenni egy lapáttal, de veszélyes is.
Ajánlott termék: Scitec Revex-16
3.2 L-karnitin
Ez egy olyan aminosav, amit a szervezet maga is termel. A testünkben lévő karnitin felelős a zsírsavak szállításáért az izmok mitokondriumaiba, hogy ott elégjenek. Mozgás alatt annál több zsírsavat tudunk elégetni, minél több L-karnitin áll rendelkezésre a szervezetünkben. Az L-karnitin hatékonyan kitolja a fáradási küszöböt is, mert a szervezet tovább kap energiát a zsírokból és (valamivel) később kezdi az izmokat lebontani.
A L-karnitint csak edzés előtt érdemes használni, mert ha nincs rá szükség, kiürül a szervezetből. Ajánlott adagolása 60kg testsúlyig 250mg, 80kg testsúlyig 500mg, 100kg testsúly felett 1000mg alkalmanként, edzés előtt fél órával. Az L-karnitin önmagában általában csak rendszeresen edzők esetében lesz valóban hatásos. Annak, aki rendszertelenül, vagy egyáltalán nem edz, ez a kiegészítő teljes mértékben hatástalan lesz.
4. BCAA
A BCAA-t három esszenciális aminosav, a leucin, izoleucin és a valin alkotja. Ha szeretnéd az izombontást megakadályozni, különösen fontos az aminosavak magas bevitele. Nemcsak súlyzós edzéshez, de állóképességi edzéshez is kiváló és hasznos.
Amellett, hogy gátolja az izombontó folyamatokat, támogatja az izomépülést és erősíti az immunrendszert is! Edzés előtt 5 gramm és edzés után a fehérje turmix mellett 5 gramm az ideális minimális mennyiség. Ha valóban fejlődést szeretnél elérni, ne feledkezz meg az aminosavak biztosításáról!
Ajánlott termék: Scitec BCAA XPress