A pandémia hatására sokunk immunrendszere romokban hever. Megtámogatását számos táplálékkiegészítő segítheti, ám annyi van belőlük mint égen a csillag. Mik is ezek pontosan? Mihez érdemes nyúlnunk, és mennyit kell fogyasztanunk belőlük? A témáról a Scitec Nutrition táplálékkiegészítő-specialistáját, Nagy Zolit kérdeztük!
- Mik azok a táplálékkiegészítők, és miért érdemes fogyasztanunk őket?
- A táplálékkiegészítők olyan élelmiszerek, melyekkel kényelmesen pótolhatjuk az elmulasztott, vagy rosszabb minőségű, feldolgozott élelmiszerekből hiányzó vitaminok, fehérjék és más hasznos anyagok bevitelét. Persze ideális lenne, ha mindezt a helyes táplálkozással megfelelő mennyiségben be tudnánk vinni, ám ezeknek a termékeknek a segítségével jóval könnyebb dolgunk van. Rengeteg terméket sorolhatunk ide, például: fehérjekészítmények, tömegnövelők, testsúlykontroll-formulák -sokan zsírégetőként ismerik őket-, energizálók, kreatinok, aminosavakat, ízület karbantartókat sőt: a vitaminokat is. Táplálékkiegészítő tehát egy egyszerű multivitamin vagy C vitamin is.
- Milyen táplálékkiegészítőket javasolnál azoknak, akik most vágnak bele az edzésbe?
- Elsősorban egy jó multivitamint, és egy minőségi fehérjekészítményt. Úgy gondolom, ezeknek mindannyiunk polcán helyet kéne kapnia. Ha a szervezetünk már megszokta a terhelést, céltól függően kiegészíthetjük testsúlykontroll-formulákkal vagy tömegnövelőkkel. Választhatunk mellé aminosavakat, melyek segíthetnek a fizikumunk szinten tartásában és a fejlődésben egyaránt. Hasznos kiegészítők az ízületvédők is, a fájdalmak és a kötöttség megelőzésére és kezelésére. Úgy fél, de inkább egy év elteltével ajánlom az ismerkedést a különféle edzés előtti formulákkal. Kezdőknek semmiképp sem javaslom, nem jó hozzászokni. Fontos azonban kiemelnem: alap, hogy a táplálkozásunk rendben legyen! A bicepsz nem a tömegnövelőtől lesz nagyobb, a derék pedig nem a "zsírégetőtől" lesz keskenyebb.
- Ha már említetted a fehérjekészítményeket, melyik lehet a legjobb döntés kezdők számára?
- Hogy elkerülhessük a hasi diszkomfortérzést, érdemes olyat választanunk ami kevésbé terheli az emésztőrendszert. Ilyenek lehetnek az izolátumok vagy a hidrolizátumok melyek azért különlegesek, mert "előemésztettek", hamarabb tudnak hasznosulni. A biológiai értékük is magasabb, ezért több hasznosul belőlük mint a koncentrátumokból. Kiemelnék azonban egy népszerű koncentrátumot is, ez a Scitec 100% Whey Protein Professional. Ebben emésztőenzimek segítik az optimálisabb felszívódást.
- Ha már Scitec Whey Protein: mi a lényegi különbség a piros és a kék doboz között? Annyira sokan szeretnénk ezt tudni!
- Az emésztőenzimek! Mind a két termék tejsavó alapú, de a piros, azaz a 100% Whey Protein Professional a kék dobozos 100% Whey Proteinnel ellentétben tartalmazza ezeket az enzimeket. A pirosban továbbá a tejsavó mellett izolátum is megtalálható. Céloktól függ melyiket szoktuk ajánlani, de általában a piros győz.
- Mi a helyzet a visszatérőkkel? Nekik milyen táplálékkiegészítőkhöz érdemes nyúlniuk egy huzamosabb kihagyás után?
- Ha a multivitamin és a fehérjekészítmény megvan, elsőként az ízületvédőt ajánlanám. Sokunkkal megtörtént már kihagyás után, hogy visszatéréskor még az üres rudat is nehéznek éreztük. A baj akkor történik meg amikor az egónk nem enged, és nem tartjuk be a fokozatosság elvét. Az ízületvédő segíthet a sérülésmentes visszarázódásban, a kollagén szintúgy. Említésre méltó még a glutamin. Amikor ugyanis izommunkát végzünk ammónia keletkezik az izomrostjaink között, ezt tudja semlegesíteni a glutamin. Ezáltal pedig nagyobb volumennel tudunk edzeni! Mondanám még a kreatint, ami az erőszint fokozásában lehet a segítségünkre. Mivel vizet köt meg a sejten belül ezért kerekíti a formát, így nem a szálkásítás idején érdemes fogyasztanunk.
- Valamennyi Scitec üzletben szaktanácsadó kollégák állnak a pult mögött. Ők az adott vevő céljaihoz tudnak ajánlani termékeket és mennyiségeket, egyből tudják és látják mire lehet szükség. Érdemesebb ezt az utat választani, mint a netről szedett félinformációkat.
- Az emberi szervezet az evolúció során elveszítette a képességét a C-vitamin gyártására. Ami azért rossz hír, mert a C-vitamin kiváló antioxidáns, védi a sejteket, támogatja az immunrendszert. És éppen ezért válhat nagy hasznunkra! Ami az adagolását illeti, 200-250 mg az a mennyiség ami azonnal felszívódik. Ha ennél többet veszünk be, a felszívódás hullámzó lesz. A mérések azt mutatják, hogy a sejtek visszalökik a már nem hasznosítható mennyiséget, és akkor nyúlnak újra hozzá amikor szükség van rá. A felesleg a vizelettel egyszerűen kiürül. Adagolását tekintve érdemes éhgyomorra bevinnünk, így a leghatásosabb! Érdemes mellé bioflavonoid tartalmú kiegészítőket választani, amik segítik hasznosítani. Ilyen például a szőlőmagkivonat, de a Scitec palettáján olyan C-vitamin készítmény is megtalálható, amely ezt már tartalmazza.