Ha a konditermi edzés az életünk része, valamelyik, ha nem az összes kérdés felmerülhetett már bennünk az alábbiak közül. Sokan aggódunk a lehetséges szövődmények miatt, tanácstalanok vagyunk a visszatérést illetően, és bizonytalanok akkor, ha megkaptuk a védőoltást. A témáról Dr. Gógl Álmos sportorvost faggattuk.
- A Covid miatt novemberben a konditermek is bezártak. Most, hogy versenyzői igazolás mellett védettségi igazolvánnyal is látogathatjuk őket, sokan térünk vissza, vagy vágunk bele újoncként a súlyzós edzésbe. Milyen előnyöket jelenthet ez a számunkra egészségügyi szempontból?
- A rendszeres sport hatásos lehet valamennyi "népbetegségünk" megelőzésében. Ilyen például a cukorbetegség, a szív-és érrendszeri megbetegedések, az inzulinrezisztencia, mindemellett pszichésen is helyrerázhat bennünket. A hosszú ideig tartó karanténidőszak ugyanis a depresszió és a szorongás melegágya volt. Az edzés pedig jól oldja a szorongást és boldogsághormont is termel. Erősíti továbbá az immunrendszerünket, sőt, az egyes védőoltások hatékonyságát is fokozhatja.
- Valóban befolyásolhatja Covid-fertőzés lefolyását a túlsúly?
- Igen, sőt, ez az egyik legfőbb kockázati tényező. Ha valaki elhízott, nagyobb valószínűséggel fordulhat komolyabbra a megbetegedés. Ennek ellenére a Covid egészséges embereknél, esetenként komoly fizikumú sportolóknál is okozhat súlyos megbetegedést és komoly szövődményeket. Nem jelent tehát biztos védőpajzsot az egészséges életmód, de jócskán hozzájárulhat a betegség enyhe lefolyásához.
- Ha átestünk a Covid-fertőzésen, mennyi idő után és hogyan kezdhetünk el újra edzeni?
- A legfontosabb, hogy óvatosan lássunk neki a munkának, tartsuk be a fokozatosság elvét! Ne próbáljunk meg egyből az inaktivitás előtti szinten edzeni, inkább félgőzzel. 4 hetet érdemes várni a visszatéréssel, poszt-Covid szindróma esetén pedig érdemes ennél többet is.
Kérdéseinkre válaszol: Dr. Gógl Álmos sportorvos
- Gyakran halljuk, de sokan nem tudjuk pontosan: mi az a poszt-Covid szindróma? Milyen tünetei lehetnek?
- Erről akkor beszélünk, ha a vírust már nem lehet kimutatni a szervezetben, nem fertőzünk, szinte gyógyultak vagyunk de a terhelhetőségünk nem a régi. A legkülönfélébb tünetek jelentkezhetnek ilyenkor: például szív-és érrendszeri problémák, fáradékonyság, trombózis, embólia, ingerlékenység, szorongás, depresszió. Sőt, lehetnek idegrendszeri szövődményei is. A visszatérés előtt érdemes lehet szakemberhez fordulnunk, és célzott vizsgálatokkal felmérni a helyzetet.
- Melyek ezek a vizsgálatok?
- Amivel érdemes kezdenünk az az EKG, a szívultrahang és egy teljes vérkép. Érdemes megnézetnünk a véralvadási státuszt is! A tüdőnk állapotára irányuló légzésfunkció-vizsgálat is hasznos lehet, vagy egy esetleges terheléses vizsgálat. Mindezt természetesen meg kell hogy előzze az alapos orvosi kikérdezés, és a fizikai vizsgálat. Sportolóknál a szívizom sérülésére irányuló vizsgálatokat is fontos elvégeznünk, ezzel kapcsolatban jelentkezhetnek ugyanis a legkomolyabb szövődmények. Számos poszt-Covid beteg esetében találkozunk a korábban említett rosszabb terhelhetőséggel, tartósan magas pulzussal.
- Mi a helyzet a védőoltással? A beadása után mennyi időt kell kihagyni az edzésből?
- A beadás napján ritkán jelentkezik bármilyen panasz, másnap tapasztalhatunk enyhe influenzaszerű tüneteket, ilyen például az izomfájdalom vagy a láz. Ezekre természetesen nem tanácsos ráedzeni, érdemes 24-48 órát érdemes kivárni, pihenni. Ennek leteltével, ha teljesen tünetmentesek vagyunk az edzés folytatható. Fontos hogy figyeljünk a fokozatos terhelésre, például ne az oltás utáni napokban akarjuk lefutni a maratont. Dolgozzunk közepes intenzitáson! Az oltás helye hosszabb ideig fájhat, így nem érdemes a vállat terhelő gyakorlatokkal indítani.