Az izomépítés nem könnyű feladat, mint bizonyára sokan tapasztaljuk. Azonban azt sokan nem tudják, hogy több izmot pakolhatnának magukra, ha a nyújtásnak több figyelmet szentelnének.
A nyújtás a testépítés legjobban alábecsült területe, hiszen sokak számára úgy tűnhet, semmi előnyt nem jelent a nyúlékonyság. Ez azonban tévedés!
Súlyzós edzés közben a bedurrant izmok megkeményednek, megrövidülnek, csökken a mozgástartományuk, emiatt pedig idővel egyre kevesebb izomrostot tudsz bevonni a munkába. És emiatt fogsz kevésbé fejlődni. Ezt a folyamatot el lehet kerülni némi odafigyeléssel!
Hogyan nyújts hatékonyan? Öt tippet mutatunk!
1. Lassan menj bele a nyújtásba
Ha hirtelen nyújtás ér egy izmot, az összehúzódik hogy védje magát a szakadástól. Nem éppen ez az, amire nekünk szükségünk van. Irányítottan, fokozatosan menj bele a nyújtásba!
2. Soha ne nyújts "hideg" izmot
Ha hosszabb ideig nyugalmi állapotban van egy izom, összetapad akár a túlfőtt tészta. Sokkal hatékonyabb tehát az edzés végén, netán sorozatok közben nyújtani, de mindenképpen bemelegítés után! Így a sérülést is elkerülheted.
3. Külső erők nélkül nyújts!
Ilyen lehet ha valaki nyom, húz, a lendületed és a saját tested súlya is. Ha csupán a saját erődet használod jócskán csökken a sérülésveszély, és annak is kicsi az esélye hogy túlnyújtsd az adott izmot, izomcsoportot.
4. Türelem
A nyújtás érzése nem lehet tépő, húzó, feszítő. Ilyenkor ugyanis az izomrostok, az idegszálak és az ízületi szalagok is sérülhetnek. Légy türelmes, fokozatosan nyújts!
+1 Nyújtás a sorozatok között
A legtöbben azért spóroljuk el a nyújtást, mert egy-egy kemény edzés után szívesebben vesszük az irányt az öltöző felé, mintsem tovább gyötörjük magunkat vele. Ha te is hajlamos vagy erre, iktass be a sorozatok közti pihenőidődbe az éppen megdolgozott izomcsoportra való nyújtást! Sok ráfordított időt sem igényel, 15 másodperc elegendő lehet.